Kai kurie jūsų namuose esantys produktai (pvz., geriamoji soda ir actas) veikia kaip veiksmingos naminės universalios valymo priemonės ir, dar geriau, beveik nieko nekainuoja. Taigi kitą kartą, kai užklups didelė netvarka, bet nebeturėsite mėgstamo valymo produkto, nebėkite į parduotuvę – vietoj to pabandykite sumaišyti vieną iš šių veiksmingų „pasidaryk pats” naminių valiklių receptų. Šie natūralūs produktai padės išvalyti nešvarumus ir pradžiugins jūsų piniginę.
1. Kvapnus universalusis valiklis
Ko jums reikės:
- Reikės: vienos dalies baltojo acto;
- Šiek tiek vandens;
- Citrinos žievelės;
- Rozmarino šakelių.
Sudėkite minėtus ingredientus, supilkite į purškiamą buteliuką, suplakite ir prieš naudodami palikite savaitei. Paruoštą universalų naminį valiklį galėsite naudoti kieto vandens dėmėms šalinti, šiukšliadėžėms valyti, sienų dėmėms nuvalyti ir daug kam kitam. Be gaivaus kvapo, citrinos žievelė gali padėti padidinti valymo galią. Atsargiai: Nenaudokite rūgštinių valiklių granitui valyti, nes jie ėsdina akmenį, o nerūdijantį plieną valykite atsargiai. Kai kurie gamintojai rekomenduoja nenaudoti acto savo prietaisų paviršiams.
2. Virtuvės valiklis ir dezodorantas
Ko jums prireiks:
- 4 valgomųjų šaukštų valgomosios sodos
- 1 kvartalo šilto vandens
Šiam naminiam virtuvės valikliui išvalyti virtuvės stalviršius, prietaisus ir šaldytuvo vidų tereikia valgomosios sodos. „Valgomoji soda yra puiki dezodoravimo priemonė ir gali būti naudojama nerūdijančio plieno kriauklėms ir prietaisams blizginti”, – sako Carolyn Forte, „Good Housekeeping” instituto valymo laboratorijos vykdomoji direktorė. Norėdami dezodoruoti, naudokite pirmiau pateiktą naminį valgomosios sodos tirpalą arba tiesiai iš dėžutės įpilkite valgomosios sodos į kanalizaciją ar šiukšlių šalintuvą, kad pašalintumėte nemalonius kvapus. Jei norite blizginti nerūdijantį plieną ir pašalinti dėmeles, padarykite pastą iš valgomosios sodos ir vandens. Užtepkite ją drėgnu skudurėliu ir švelniai patrinkite pagal metalo struktūrą. Nuplaukite ir sausai nupoliruokite.
3. Naminis stiklo valiklis
Ko jums reikės:
- 2 puodelių vandens;
- 1/2 puodelio baltojo arba sidro acto;
- 1/4 puodelio 70 proc. koncentracijos alkoholio;
- 1-2 lašų apelsinų eterinio aliejaus kvapui (nebūtina)
Šis naminis valiklis leis jūsų langams ir veidrodžiams spindėti. Tiesiog sumaišykite šiuos ingredientus ir supilkite juos į purškimo buteliuką, kad pasigamintumėte naminį valiklį iš ingredientų, kuriuos jau turite po ranka. Jis ne tik puikiai valo, bet apelsinų eterinis aliejus suteikia malonų natūralų citrusinių vaisių kvapą, o šveitimo alkoholis padeda greitai išgaruoti, kad būtų kuo mažiau dėmių ir dryžių. Patarimas: venkite valyti langus karštą, saulėtą dieną arba tiesioginiuose saulės spinduliuose, nes tirpalas per greitai išdžius ir paliks daug dryžių. Veidrodžiams tirpalą pirmiausia užpurkškite ant popierinio rankšluosčio arba minkštos šluostės ir tik tada nuvalykite.
4. Naminis žalvario valiklis
Ko jums reikės:
- Baltojo acto arba citrinų sulčių
- Valgomosios druskos
Norėdami išvalyti nelakuotus nulakuotus žalvarinius spintelių traukiklius, dekoratyvinius gaminius, šviestuvus ir kt., sudrėkinkite kempinę actu arba citrinų sultimis, tada pabarstykite druska. Lengvai patrinkite paviršių. Kruopščiai nuplaukite vandeniu arba švariu drėgnu skudurėliu, tada iš karto nusausinkite švariu minkštu skudurėliu.
5. Natūralus stiprus šveitiklis
Ko jums prireiks:
- 1/2 citrinos;
- 1/2 puodelio borakso miltelių.
Rūdžių dėmės ant porcelianinių ar emaliuotų kriauklių ir vonių neprilygsta šiam stipriam naminiam valikliui. Įmerkite citriną į boraksą ir nušveiskite paviršių, tada nuplaukite. (Tai nesaugu marmurui ar granitui.) Patarimas: borakso, skalbinių stiprintuvo, galite rasti skalbimo miltelių skyriuje arba užsisakyti „Amazon”.
6. Pasidaryk pats riebalų valiklis
Ko jums prireiks:
- 1/2 puodelio drumsto amoniako
- 3 litrų vandens
Atsikratykite riebalų su šiuo naminiu virtuvės ir orkaitės valikliu. Sudsy amoniako sudėtyje yra ploviklio, kuris padeda pašalinti kietus nešvarumus nuo metalinių paviršių. Sumaišykite 1/2 puodelio su tiek vandens, kad pripildytumėte vieno galono talpyklą. Tada valykite orkaitės groteles, viryklės gaubtą ir groteles, pamerkę kempinę į tirpalą ir nušluostę paviršių, o tada nuplaukite švariu vandeniu. Orkaitės groteles ir groteles taip pat galite pamirkyti mišinyje tiesiogiai, papildomai įpylus šiek tiek amoniako, jei jos ypač nešvarios. Atsargiai: Venkite naudoti amoniaką aliuminiui. Jis gali jį patamsinti ir sukelti įdubimų.
7. Paskutinės išeities drabužių dėmių valiklis
Ko jums prireiks:
- 3 litrų karšto vandens;
- 1 puodelio indų ploviklio miltelių;
- 1 puodelio įprasto skysto chloro baliklio, ne ultra ar koncentrato.
Stipriai suteptus, bet skalbiamus baltus drabužius, kuriems nepadėjo kiti būdai, apdorokite sumaišydami pirmiau nurodytus ingredientus nerūdijančio plieno, plastiko ar emalio dubenyje (ne aliuminio). Drabužį mirkykite 15-20 minučių. Jei dėmė vis dar išlieka, leiskite jai mirkti šiek tiek ilgiau, tada skalbkite kaip įprasta.
8. Natūralaus marmuro valiklis
Ko jums reikės:
- 2 lašų švelnaus indų ploviklio;
- 2 puodelių šilto vandens
Šį drumzliną naminį valiklį galima naudoti marmurui valyti. Norėdami pasigaminti šį valiklį, tiesiog sumaišykite 2 lašus indų ploviklio, pavyzdžiui, „Dawn”, ir vandens, kai kitą kartą norėsite valyti natūralaus akmens stalviršius. Kempinėle ištepkite marmurą ir visiškai nuplaukite, kad pašalintumėte muilo likučius. Nušveiskite minkšta šluoste; neleiskite marmurui išdžiūti ore. Atsargiai: Niekada nenaudokite acto, citrinų ar kitų rūgštinių valiklių marmuro ar granito paviršiams valyti; jie ėsdins akmenį.
Ar naminiai valikliai veiksmingi?
Daugeliui darbų atlikti naminiai valikliai gali būti tokie pat veiksmingi kaip ir parduotuvėje esantys valikliai. Tačiau, priklausomai nuo to, kiek purvinas valomas paviršius, kartais gali tekti šveisti šiek tiek daugiau arba valyti antrą kartą. Kaip ir komerciniai valikliai, ne kiekvienas naminis valiklis tinka visiems paviršiams ar tikslams, net ir tie, kurie pažymėti kaip universalūs valikliai. Visada geriausia bet kokį valiklį – naminį ar ne – išbandyti paslėptoje vietoje, kad įsitikintumėte, ar jis saugus jūsų paviršiui, ypač jei naudojate jį pirmą kartą. Ir būtinai paženklinkite bet kokį naminio valiklio buteliuką ar indą, nurodydami, kas tai yra ir kokių sudedamųjų dalių jame yra. Jei pastebėsite, kad jūsų naminis valiklis blogai valo, galbūt laikas pereiti prie komercinio valiklio. Visus valiklius visada laikykite atokiau nuo vaikų ir naminių gyvūnų.