Vaikų auklėjimas yra vienas sunkiausių ir daugiausiai pasitenkinimo teikiančių darbų pasaulyje, kuriam galite jaustis mažiausiai pasirengę.
Šie 9 patarimai, kaip auginti vaikus, gali padėti jums jaustis labiau patenkintiems tėvais.
1. Padidinkite vaiko savivertę
Vaikai pradeda ugdyti savęs suvokimą dar būdami kūdikiai, kai mato save tėvų akimis. Jūsų balso toną, kūno kalbą ir kiekvieną jūsų išraišką perima vaikai. Jūsų, kaip tėvų, žodžiai ir veiksmai daro didesnę įtaką jų besiformuojančiai savigarbai nei bet kas kitas.
Pagyrimai už pasiekimus, kad ir mažus, leis jiems didžiuotis; leisdami vaikams daryti dalykus savarankiškai, jie jausis galintys ir stiprūs. Priešingai, menkinančios pastabos arba nepalankus vaiko lyginimas su kitu vaiku privers vaikus jaustis beverčiais.
Venkite įkyrių pareiškimų ar žodžių kaip ginklų. Tokie komentarai, kaip „Ką tu kvailokai padarei!” arba „Tu elgiesi labiau kaip kūdikis nei tavo jaunesnysis brolis!”, kenkia taip pat, kaip ir fiziniai smūgiai.
Atidžiai rinkitės žodžius ir būkite užjaučiantys. Leiskite savo vaikams žinoti, kad visi daro klaidų ir kad vis tiek juos mylite, net jei jums nepatinka jų elgesys.
2. Pagirkite vaikus, kad jie yra geri
Ar kada nors sustojote ir pagalvojote, kiek kartų per dieną neigiamai reaguojate į savo vaikus? Galbūt pastebite, kad kritikuojate kur kas dažniau nei pagiriame. Kaip jaustumėtės su viršininku, kuris su jumis elgtųsi taip daug neigiamų nurodymų, net jei jie būtų geranoriški?
Efektyvesnis būdas – pagirti vaikus, kai jie ką nors daro gerai: „Tu pasiklodei lovą neprašomas – tai nuostabu!” arba „Stebėjau, kaip žaidi su sese, ir tu buvai labai kantrus”. Šie teiginiai ilgainiui labiau paskatins gerą elgesį nei pasikartojantys barimai.
Stenkitės kasdien rasti už ką pagirti. Būkite dosnūs apdovanojimams – jūsų meilė, apkabinimai ir komplimentai gali daryti stebuklus ir dažnai yra pakankamas atlygis. Netrukus pastebėsite, kad „auginate” daugiau tokio elgesio, kokio norėtumėte.
3. Nustatykite ribas ir būkite nuoseklūs drausmindami
Drausmė būtina kiekvienuose namuose. Drausminimo tikslas – padėti vaikams pasirinkti priimtiną elgesį ir išmokti savikontrolės. Jie gali išbandyti ribas, kurias jiems nustatote, tačiau jiems tų ribų reikia, kad užaugtų atsakingais suaugusiaisiais.
Namų taisyklių nustatymas padeda vaikams suprasti jūsų lūkesčius ir išsiugdyti savikontrolę. Kai kurios taisyklės gali būti tokios: negalima žiūrėti televizoriaus, kol neparuošti namų darbai, negalima mušti, vadinti ar skaudžiai erzinti.
Galbūt norėsite sukurti sistemą: vienas įspėjimas, po kurio seka pasekmės, pavyzdžiui, pertrauka arba privilegijų praradimas. Dažna tėvų klaida yra ta, kad jie nesilaiko pasekmių. Negalima drausminti vaikų už atsikalbinėjimą vieną dieną, o kitą – ignoruoti. Nuoseklumas moko, ko tikitės.
4. Skirkite laiko savo vaikams
Dažnai tėvams ir vaikams sunku susirinkti šeimos pietums, jau nekalbant apie kokybišką laiko praleidimą kartu. Tačiau tikriausiai nėra nieko, ko vaikai norėtų labiau. Atsikelkite ryte 10 minučių anksčiau, kad galėtumėte pusryčiauti kartu su vaiku, arba palikite indus kriauklėje ir po vakarienės išeikite pasivaikščioti. Vaikai, kurie negauna norimo tėvų dėmesio, dažnai išdykauja arba elgiasi netinkamai, nes yra tikri, kad taip bus pastebėti.
Daugeliui tėvų naudinga planuoti laiką kartu su vaikais. Kiekvieną savaitę sukurkite „ypatingą vakarą”, kai galėsite būti kartu, ir leiskite vaikams padėti nuspręsti, kaip praleisti laiką. Ieškokite kitų būdų bendrauti – į vaiko pietų dėžutę įdėkite raštelį ar ką nors ypatingo.
Atrodo, kad paaugliams reikia mažiau nedalomo tėvų dėmesio nei jaunesniems vaikams. Kadangi tėvai ir paaugliai turi mažiau galimybių susitikti, tėvai turėtų stengtis būti pasiekiami, kai paauglys išreiškia norą pasikalbėti ar dalyvauti šeimos veikloje. Kartu su paaugliu dalyvaudami koncertuose, žaidimuose ir kituose renginiuose, galite išreikšti rūpestį ir sužinoti daugiau apie savo vaiką ir jo draugus.
Nesijauskite kalti, jei esate dirbantys tėvai. Vaikai prisimins daugybę mažų dalykų, kuriuos darote – gaminate popkornus, žaidžiate kortomis, apsipirkinėjate vitrinose.
5. Būkite geras pavyzdys
Maži vaikai daug ko išmoksta, kaip elgtis, stebėdami savo tėvus. Kuo jie jaunesni, tuo daugiau užuominų jie perima iš jūsų. Prieš išsišokdami ar išpuikuodami vaiko akivaizdoje, pagalvokite apie tai: Ar norite, kad jūsų vaikas taip elgtųsi supykęs? Žinokite, kad vaikai jus nuolat stebi. Tyrimai parodė, kad mušantys vaikai paprastai namuose turi agresijos pavyzdį.
Modeliuokite savybes, kurias norite matyti savo vaikuose: pagarbą, draugiškumą, sąžiningumą, gerumą, toleranciją. Rodykite nesavanaudišką elgesį. Darykite dalykus dėl kitų žmonių nesitikėdami atlygio. Išreikškite padėką ir sakykite komplimentus. Visų pirma elkitės su savo vaikais taip, kaip tikitės, kad kiti žmonės elgsis su jumis.
6. Bendravimui su vaikais teikite prioritetą
Negalima tikėtis, kad vaikai viską padarys tik todėl, kad jūs, kaip tėvai, „taip sakote”. Jie nori ir nusipelno paaiškinimų ne mažiau nei suaugusieji. Jei neskirsime laiko paaiškinimams, vaikai pradės abejoti mūsų vertybėmis ir motyvais bei tuo, ar jie turi kokį nors pagrindą. Tėvai, kurie aiškinasi su savo vaikais, leidžia jiems suprasti ir mokytis nesmerkiant.
Aiškiai išdėstykite savo lūkesčius. Jei iškilo problema, apibūdinkite ją, išreikškite savo jausmus ir pakvieskite vaiką kartu su jumis ieškoti sprendimo. Būtinai nurodykite pasekmes. Teikite pasiūlymus ir siūlykite rinktis. Būkite atviri ir vaiko pasiūlymams. Derėkitės. Vaikai, kurie dalyvauja priimant sprendimus, yra labiau motyvuoti juos vykdyti.
7. Būkite lankstūs ir pasiruošę koreguoti savo auklėjimo stilių
Jei dažnai jaučiatės „nuvilti” savo vaiko elgesio, galbūt turite nerealių lūkesčių. Tėvams, kurie mąsto „turėtų” (pavyzdžiui, „Mano vaikas jau turėtų būti išmokytas naudotis puoduku”), gali būti naudinga paskaityti apie tai arba pasikalbėti su kitais tėvais ar vaikų raidos specialistais.
Vaikų aplinka daro įtaką jų elgesiui, todėl galbūt galėsite tą elgesį pakeisti pakeisdami aplinką. Jei pastebėjote, kad nuolat sakote „ne” savo dvejų metų vaikui, ieškokite būdų, kaip pakeisti aplinką, kad mažiau dalykų būtų draudžiami. Tai sukels mažiau nusivylimo jums abiem.
Keičiantis vaikui, palaipsniui turėsite keisti ir savo auklėjimo stilių. Tikėtina, kad tai, kas su jūsų vaiku veikia dabar, po metų ar dvejų nebeveiks taip gerai.
Paaugliai yra linkę mažiau žiūrėti į tėvus, o daugiau žiūrėti į bendraamžius kaip į sektinus pavyzdžius. Tačiau ir toliau teikite patarimus, padrąsinimą ir tinkamą drausmę, kartu leisdami paaugliui įgyti daugiau savarankiškumo. Ir išnaudokite kiekvieną laisvą akimirką ryšiui užmegzti!
8. Parodykite, kad jūsų meilė yra besąlygiška
Būdami tėvai, esate atsakingi už savo vaikų taisymą ir vadovavimą jiems. Tačiau nuo to, kaip išreiškiate savo korekcinį vadovavimą, labai priklauso, kaip vaikas jį priims.
Kai tenka konfrontuoti su vaiku, venkite kaltinti, kritikuoti ar ieškoti kaltų, nes tai žeidžia savigarbą ir gali sukelti pasipiktinimą. Vietoj to stenkitės auklėti ir padrąsinti, net ir drausmindami vaikus. Užtikrinkite, kad jie žinotų, jog nors norite ir tikitės, kad kitą kartą bus geriau, jūsų meilė yra šalia, kad ir kas nutiktų.
9. Žinokite savo, kaip vieno iš tėvų, poreikius ir ribotumą
Pripažinkite – esate netobuli tėvai. Turite stipriųjų ir silpnųjų pusių kaip šeimos lyderis. Pripažinkite savo gebėjimus – „Aš esu mylintis ir atsidavęs”. Pasižadėkite dirbti ties savo silpnybėmis – „Turiu būti nuoseklesnis drausmindamas”. Pasistenkite turėti realius lūkesčius sau, savo partneriui ir vaikams. Neprivalote žinoti visų atsakymų – būkite sau atlaidūs.
Ir pasistenkite, kad tėvystė taptų įveikiamu darbu. Sutelkite dėmesį į sritis, kurioms reikia daugiausia dėmesio, o ne stenkitės viską spręsti iš karto. Pripažinkite, kad esate perdegę. Skirkite laiko tėvystei ir užsiimkite tuo, kas jus džiugina.
Susitelkimas į savo poreikius nereiškia, kad esate savanaudis. Tai paprasčiausiai reiškia, kad rūpinatės savo gerove, o tai yra dar viena svarbi vertybė, kurią reikia parodyti savo vaikams.