Vandens filtrai namuose. Ką vertą apie juos žinoti?

KAIP VEIKIA VANDENS FILTRAI? KAS YRA VANDENS FILTRAI?

Vandens filtrai pašalina iš vandens nepageidaujamas priemaišas, pavyzdžiui, nuosėdas, skonį ir kvapą, kietumą ir bakterijas, kad vanduo būtų geresnės kokybės. Siūlome platų filtrų ir kasečių asortimentą – nuo geresnio skonio geriamojo vandens iki labiau specializuotų programų, pavyzdžiui, kavos virimo ir krištolo skaidrumo ledo gaminimo, kad išspręstumėte bet kokias su vandeniu susijusias problemas.

5 FILTRŲ TIPAI

Priklausomai nuo jūsų paskirties, t. y. nuo to, ką bandote pašalinti arba tam tikromis aplinkybėmis sustabdyti, yra 5 vandens filtrų tipai: Buitinis ąsotinis vandens filtras

Kiekvienas iš šių filtrų sprendžia skirtingas vandens problemas, o daugelis filtrų iš tikrųjų naudoja šių metodų derinį, kad atliktų kelių lygių filtravimą.

KAIP JIE VEIKIA?

Vanduo yra viena svarbiausių planetos medžiagų – jis dengia 71 % Žemės paviršiaus, o žmogaus organizme jo gali būti net 75 %. Vanduo yra gyvybiškai svarbus daugeliui sričių, įskaitant žemės ūkį, mokslą, mediciną, transportą, šildymą, poilsį ir maisto perdirbimą, taip pat skalbimą ir, ko gero, svarbiausią – gėrimą.

Dauguma mūsų geriamąjį vandenį gauna iš apdoroto savivaldybės vandens, kuris yra saugus gerti, tačiau dažnai turi nemalonų skonį ir kvapą dėl cheminių medžiagų, pavyzdžiui, chloro, naudojamo vandeniui dezinfekuoti ir apsaugoti jį nuo mikrobų ir bakterijų. Priklausomai nuo to, kur gyvenate, gali būti, kad vandentiekio vandenyje kaupiasi kalkių nuosėdos, kurios gali užkimšti vamzdžius ir sugadinti prietaisus. Šios problemos, chloro skonis / kvapas ir kalkių nuosėdų susidarymas yra tik dvi iš daugelio kitų įprastų vandens problemų, kurias galima išspręsti filtruojant vandenį. Tačiau kaip iš tikrųjų veikia vandens filtrai?

MECHANINIS

Pagrindinė mechaninio filtravimo idėja – fiziškai pašalinti nuosėdas, nešvarumus ar kitas vandenyje esančias daleles naudojant barjerą. Mechaniniai filtrai gali būti įvairūs – nuo paprasčiausio tinklelio, filtruojančio dideles šiukšles, iki keraminio filtro, turinčio itin sudėtingą porų struktūrą, skirtą itin smulkiam patogeninių organizmų filtravimui.

Mechaninį filtravimą naudojančiam filtrui paprastai suteikiamas mikronų reitingas, kuris rodo, kiek efektyvūs yra filtrai pagal dalelių dydį, kurį jie gali pašalinti. Dažniausiai matomi tokie įvertinimai:

5 mikronų – pašalina daugumą plika akimi matomų dalelių.
1 mikronas – pašalina daleles, kurios yra per mažos, kad būtų matomos be mikroskopo.
0,5 mikrono – pašalina cistas (giardijas ir kriptosporidijas).
Mechaniniam filtravimui skirtas žaizdų nuosėdų filtras
Mechaniniam filtravimui skirtas 100 mikronų kalibro žaizdinis nuosėdų filtras

ABSORBCIJA

Absorbciją vandens filtruose dažniausiai atlieka anglis, kuri labai veiksmingai sulaiko vandenyje esančius teršalus. Anglis taip lengvai sugeria teršalus todėl, kad jos vidinis paviršius yra didelis ir jame yra daugybė kampelių, kuriuose gali susikaupti cheminės priemaišos, pavyzdžiui, chloras.

Dažniausiai buityje naudojamuose filtruose yra granuliuotos aktyvuotos anglies (GAC), kuri absorbuodama sumažina nepageidaujamą skonį ir kvapą. Brangesniuose filtruose naudojami anglies blokų elementai, kurie paprastai yra efektyvesni ir paprastai turi mikronų reitingą dalelėms pašalinti.

Filtrų angliai gaminti gali būti naudojamos įvairios medžiagos, įskaitant medieną ir kokoso riešuto kevalą, iš kurio pagaminti filtrai yra veiksmingesni, bet ir brangesni.

Aktyvintoji anglis absorbciniam filtravimui
Granuliuota aktyvinta anglis ir anglies blokas absorbciniam filtravimui

SEKVESTRACIJA

Sekvestracija – tai cheminis medžiagos izoliavimas. Maistui skirtas polifosfatas paprastai naudojamas kalkių susidarymą stabdančiuose filtruose kalcio ir magnio mineralams, kurie sukelia kalkių susidarymą ir koroziją, sekvestruoti. Tačiau polifosfato paprastai dedama tik labai nedideliais kiekiais ir jis tik slopina apnašas, o ne jas naikina. Tai reiškia, kad polifosfatas ne minkština vandenį, o sulaiko mineralus tirpale, neleisdamas jiems susidaryti apnašoms ant bet kokių paviršių, su kuriais jie liečiasi.

Kadangi vandenyje vis dar yra kietųjų mineralų, kalkių susidarymą slopinantis produktas netinka visiems naudojimo atvejams. Vandens minkštinimas naudojant jonų mainus paprastai rekomenduojamas tose vandens srityse, kuriose šarmingumo lygis yra 180 ppm ar didesnis (labai kietas vanduo), ir tose, kuriose vanduo laikomas pastovioje 95 °C ar aukštesnėje temperatūroje.

JONŲ MAINAI

Jonų mainai – tai procesas, naudojamas kietam vandeniui minkštinti, keičiant kietame vandenyje esančius magnio ir kalcio jonus kitais jonais, pavyzdžiui, natrio ar vandenilio jonais. Skirtingai nuo kalkių susidarymo stabdymo, jonų mainai fiziškai pašalina kietuosius mineralus, todėl sumažėja kalkių susidarymas ir vanduo tampa tinkamas naudoti ten, kur jis laikomas pastovioje aukštoje temperatūroje, pvz., komerciniuose kavos aparatuose.

Jonų mainai dažniausiai atliekami naudojant jonų mainų dervą, kuri paprastai būna mažų rutuliukų pavidalo. Panašaus tipo derva naudojama kai kuriuose vandens minkštinimo įrenginiuose, o vandens minkštinimo įrenginiuose derva naudoja natrio jonus, kuriuos reikia periodiškai papildyti, kad derva netaptų neveiksminga. Kadangi vandens filtrai paprastai yra sandarūs įrenginiai, filtrą paprasčiausiai pakeiskite nauju, tačiau reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad
kalcio valymo įrenginiai (CTU) gali būti grąžinti tiekėjui ir regeneruoti.

Geriamojo vandens filtruose paprastai nenaudojamos natrio jonus naudojančios dervos, nes druskos (natrio) kiekis geriamajame vandenyje teisiškai ribojamas iki 200 miligramų litre. Kadangi natrio jonų mainai padidina druskos kiekį, filtruose pirmenybė teikiama vandenilio pagrindu pagamintoms jonų mainų dervoms.

ATVIRKŠTINIS OSMOSAS

Atvirkštinis osmosas (RO) – tai procesas, kurio metu ištirpusios neorganinės kietosios medžiagos (pvz., magnio ir kalcio jonai) pašalinamos iš vandens, verčiant jį per pusiau pralaidžią membraną, veikiant slėgiui, kad vanduo prasiskverbtų, bet liktų didžioji dalis teršalų.

Atvirkštinis osmosas yra labai veiksmingas vandens valymo būdas ir paprastai derinamas su keliais kitais filtrais, pavyzdžiui, mechaniniu (nuosėdų) filtru ir absorbciniu (aktyvintosios anglies) filtru, kad vanduo būtų valomas su nedaug teršalų.

Atvirkštinės osmozės sistemose vanduo per membraną praleidžiamas vandens slėgiu, todėl nenaudojama elektros energija, tačiau susidaro tam tikras kiekis nuotekų, kurios turi būti išleidžiamos į kanalizaciją. Dėl papildomų filtrų, naudojamų daugiapakopiam vandens filtravimui, atvirkštinio osmoso įrenginys gali būti brangesnis už kitus filtravimo būdus, tačiau tais atvejais, kai reikia 99,9 % gryno vandens, atvirkštinio osmoso įrenginys užtikrina aukščiausią filtravimo lygį, todėl vis dažniau naudojamas kavai skirtam vandeniui valyti.

Atvirkštinio osmoso sistema
4 pakopų buitinio geriamojo vandens atvirkštinio osmoso sistema

KOMBINACIJOS

Kiekvienas filtravimo metodas turi apribojimų, ką jis gali pašalinti, todėl daugumoje vandens filtrų ar filtravimo sistemų naudojami tam tikro lygio vandens švarumo deriniai. Pavyzdžiui, buitiniuose vandens ąsočiuose esančiuose filtruose paprastai naudojami mechaniniai, absorbciniai ir jonų mainų metodai, o linijiniuose filtruose – mechaniniai ir absorbciniai su galimybe įtraukti sekvestracijos metodą, jei filtras sukurtas taip, kad stabdytų apnašų susidarymą. Atvirkštinio osmoso sistemose gali būti naudojami mechaniniai, absorbciniai ir, žinoma, atvirkštinio osmoso filtrai, priklausomai nuo to, kiek pakopų turi RO sistema.

Suprasdami penkis skirtingus vandens filtravimo metodus ir jų derinimo būdus, tikiuosi, lengviau nustatysite, kokių filtrų jums reikia konkrečiai paskirčiai.

VANDENS FILTRAVIMO SISTEMOS

Vandens filtrų sistemos pašalina nepageidaujamus skonius ir kvapus iš vandentiekio vandens ir užtikrina švarų, gaivaus skonio vandenį tiesiai iš čiaupo. Buitinės sistemos, pavyzdžiui, „Watergem”, yra kompaktiškos ir lengvai montuojamos po kriaukle ar nedidelėje erdvėje. Komercinės vandens filtravimo sistemos šiek tiek skiriasi, priklausomai nuo naudojimo virtuvėje arba specializuotoje įrangoje. Vandens filtravimo sistemos tiekiamos su visu komplektu, kad galėtumėte jas įrengti ir prijungti prie esamos vandentiekio linijos.

Watergem po kriaukle įrengta vandens filtravimo sistema
„Watergem” vandens filtro sistema po kriaukle

KAVOS APARATŲ VANDENS FILTRAI

Gaminant tobulą kavą vanduo yra būtinas. Įprastos filtravimo taisyklės netaikomos kavos pupelėms, kurioms reikia ypatingo mineralinių medžiagų mišinio, kad jos atskleistų visą savo skonį. Dėl to, taip pat dėl brangių espreso aparatų apsaugos ir valymo, kavos aparatų filtrai yra kito lygio, laimei, esame gerai pasirengę tvarkyti kavos aparatų vandens filtrus.

LINIJINIAI VANDENS FILTRAI

Įmontuojami filtrai tvirtinami tiesiai ant vandentiekio linijos arba prietaiso, o vanduo, prieš patekdamas į čiaupą arba prietaisą, praeina pro filtrą. Šis filtravimo tipas dažniausiai naudojamas namų ūkiuose, todėl dėl mažo dydžio puikiai tinka įrengti po kriaukle.

Įmontuojami filtrai gali sumažinti įprastas komunalinio vandens problemas, tokias kaip chloro skonis, kvapas ir bakterijos, ir suteikti buteliuose išpilstyto vandens skonį be plastiko atliekų. „Hydro +” įvadinių vandens filtrų asortimentas yra vienas iš geriausiai parduodamų filtrų Europoje.

ĮLEIDŽIAMIEJI FILTRAI

Įleidžiamieji filtrai gaminami taip, kad tilptų į vandens filtro korpusą. Korpusai skiriasi priklausomai nuo naudojimo paskirties, tačiau dažniausiai pasitaikantys dydžiai yra 10″ ir 20″. Taip pat turime „Jumbo” korpusų ir „Watts Big Bubba” korpusų.

FILTRŲ ĮRENGIMO FILTRAI

Šaldytuvų filtrai reikalingi tiekiamam vandeniui, kuris patenka į geriamojo vandens ir ledo mechanizmą, filtruoti. Dažniausiai naudojami amerikietiško tipo šaldytuvuose-šaldikliuose, tačiau filtro dydis ir suderinamumas skiriasi priklausomai nuo šaldytuvo-šaldiklio markės/modelio ir stiliaus.

Exit mobile version