Ką daryti žemės drebėjimo metu? Veiksmų sąrašas kiekvienam

Žemės drebėjimas – tai natūralus geologinis reiškinys, kai žemės paviršius staiga ir smarkiai svyruoja dėl energijos, kuri išsiskiria žemės plutos viduje. Ši energija kaupiasi ir išsiskiria per tektoninių plokščių sąveiką. Žemės pluta yra suskaidyta į kelias didesnes ir mažesnes tektonines plokštes, kurios juda ant tirštos, tačiau plastinės aukštesnės žemės mantijos. Šios plokštės gali judėti viena kito atžvilgiu įvairiais būdais: slenkant šonu, viena kitą spaudžiant ar viena po kita slenka.

Pagrindiniai Žemės drebėjimų Tipai:

  1. Santrūkiniai žemės drebėjimai: Atsiranda, kai dvi plokštės juda viena kitos atžvilgiu vertikaliai. Tai dažniausiai vyksta kalnų formavimosi vietose.
  2. Transformaciniai žemės drebėjimai: Įvyksta, kai plokštės trinasi šonu viena prie kitos. Šis judėjimas sukelia stiprius, bet ne itin gilius žemės drebėjimus.
  3. Subdukcijos zonos žemės drebėjimai: Tai įvyksta, kai viena tektoninė plokštė nusileidžia po kita. Šie žemės drebėjimai gali būti labai galingi ir sukelti cunamius.

Kaip matuojami žemės drebėjimai?

Žemės drebėjimai matuojami naudojant seismografus, kurie fiksuoja žemės judėjimo bangas. Jų stiprumas dažniausiai nurodomas pagal Rihterio skalę, kuri matuoja energijos kiekį, išsiskiriantį per žemės drebėjimą. Taip pat naudojama Modifikota Mercalli intensyvumo skalė, kuri įvertina žemės drebėjimo sukeltus padarinius ir žmonių pojūčius.

Žemės drebėjimų poveikis ir prevencija:

Žemės drebėjimai gali sukelti didelę materialinę žalą, žmonių sužeidimus ar net mirtis, ypač jei jie įvyksta dideliuose miestuose. Todėl svarbu statyti pastatus, atitinkančius seismines normas, kurie galėtų atlaikyti sukrėtimus. Be to, žemės drebėjimų atveju reikia turėti aiškius evakuacijos planus ir skatinti gyventojus mokytis, kaip elgtis per žemės drebėjimą.

Moksliniai tyrimai ir technologijos:

Mokslininkai ir inžinieriai nuolat dirba kuriant naujas technologijas, kurios padėtų anksti nustatyti žemės drebėjimus ir įspėti žmones prieš juos įvykstant. Nors ankstyvojo įspėjimo sistemos dar nėra visiškai patikimos, jos yra nuolat tobulinamos siekiant sumažinti žemės drebėjimų padarinius.

Žemės drebėjimai išlieka vienas iš labiausiai neapibrėžtų ir neprognozuojamų gamtos reiškinių, tačiau mokslinių tyrimų ir technologijų plėtra atveria naujas galimybes mažinti jų neigiamą poveikį žmonių gyvenimams ir infrastruktūrai.

Ką daryti per žemės drebėjimą – svarbiausi išgyvenimo ir saugos patarimai

SUŽINOKITE, KĄ DARYTI PER ŽEMĖS DREBĖJIMĄ

Įsivaizduokite: užsiimate kasdieniais reikalais – dirbate biure, važiuojate į parduotuvę ar vaikštinėjate kaimynystėje – ir staiga po jumis pradeda judėti žemė. Po pirminio netikėtumo suprantate: jus ištiko žemės drebėjimas.

Ką turėtumėte daryti?

Jei žemės drebėjimo metu esate namuose ar pastate

Pirmiausia: pajutę žemės drebėjimą, atsispirkite norui bėgti į lauką. Čia, Kalifornijoje, šiuolaikiniai pastatai suprojektuoti taip, kad atlaikytų didelius žemės drebėjimus, tačiau langai gali sudužti į apačioje esančią gatvę, taip pat gali iškristi išorinis mūras. Tai reiškia, kad didesnė tikimybė, kad nukentėsite, jei žemės drebėjimo metu būsite šalia pastato, o ne jame. Pasilikite vietoje.

Ką daryti per žemės drebėjimą, jeigu esate lauke

Ką daryti, jei esate lauke? Tokiu atveju pasitraukite nuo medžių ir elektros linijų (jos gali nuvirsti), taip pat nuo pastatų (kurie greičiausiai nenukris, bet ant jūsų gali nukristi nuolaužų). Jei galite pasislėpti vietoje, taip ir padarykite.

Jeigu esate automobilyje arba vairuojate automobilį

Vadovaukitės draugų, dalyvavusių „ShakeOut”, patarimais:

Apsisaugokite žemės drebėjimo metu. Pagrindiniai veiksmai, kuriuos turi žinoti kiekvienas

Geriausias būdas pasislėpti vietoje – nusileisti, užsidengti ir laikytis. Prasidėjus drebėjimui, kuo greičiau nusileiskite ant grindų (jei bandysite bėgti, kai pastatas juda, lengva išslysti iš kojų ir susižeisti). Jei netoliese yra stalas ar kita priedanga, greitai judėkite (tinka šliaužti), kad patektumėte po ja. Galiausiai pritūpkite pozicijoje, viena ranka užsidengę kaklą ir galvą, o kita laikydamiesi už stalo kojos.

Daugumoje situacijų tikimybę susižeisti sumažinsite, jei:

Nusileiskite, užsidenkite ir laikykitės
NUSILEISITE žemės drebėjimo metu: Kad ir kur būtumėte, nusileiskite ant rankų
NUSILEISTI: Kad ir kur būtumėte, nusileiskite ant rankų ir kelių. Tokia padėtis padeda išvengti griuvimo ir leidžia nušliaužti iki pastogės.

Apsauga DROP žemės drebėjimo metu: Viena ranka ir delnu užsidenkite
UŽDENKITE: viena ranka ir delnu užsidenkite galvą ir kaklą. Jei netoliese yra stalas ar stalas, palįskite po juo, kad pasislėptumėte. Jei pastogės nėra, šliaužkite prie vidinės sienos toliau nuo langų.

Laikykitės per žemės drebėjimą: Jei esate pastogėje, laikykitės
LAIKYKITĖS: Jei esate po pastoge, laikykitės už jos viena ranka. Jei pastogės nėra, abiem rankomis ir delnais laikykitės už galvos ir kaklo.

Norite gauti daugiau informacijos, kodėl žemės drebėjimų ekspertai rekomenduoja tai kaip geriausią būdą apsisaugoti per žemės drebėjimą? Skaitykite specialų „ShakeOut” pranešimą!

Ko negalima daryti per žemės drebėjimą

Yra daug klaidingos informacijos, todėl suprantama, kad galite būti sutrikę. Dabar, kai jau žinote, ką daryti, įsitikinkite, kad taip pat žinote, ko nedaryti:

Exit mobile version