Kaip pagerinti oro kokybę savo namuose?

Jei dažniausiai nesergate simptomais, galite daug negalvoti apie oro kokybę namuose. Tačiau tiesa ta, kad oro kokybė gali turėti daug didesnę įtaką jūsų sveikatai, nei įsivaizduojate. Kai kurie nesveikos patalpų oro kokybės simptomai yra galvos skausmas, ausų, nosies ir gerklės dirginimas, galvos svaigimas ir kiti, tačiau sunkesni padariniai gali būti vėžys ir kvėpavimo takų ligos.

Kokybiškas oro valytuvas yra vienas iš būdų pagerinti oro kokybę namuose. Taip pat galite įsigyti vėsinimo ventiliatorių, kuris veikia ir kaip oro valytuvas. Tačiau turėtumėte nepamiršti laikytis trijų krypčių požiūrio: Ekspertai teigia, kad reikia filtruoti orą, įleisti šviežio oro ir reguliuoti drėgmę. Pateikiame 12 idėjų, kaip pagerinti patalpų oro kokybę, nesvarbu, ar jūs patys, ar kas nors jūsų namuose yra alergiškas, ar aplinkos sąlygos lauke lemia prastą oro kokybę viduje.

Pašalinkite akivaizdžius oro teršalus

Daugiau nei 90 proc. laiko žmonės praleidžia būdami įvairiose patalpose. O oro, kuriuo kvėpuojame 90 proc. laiko (ar daugiau), kokybė yra labai svarbi mūsų bendrai savijautai. Pirmasis žingsnis siekiant geresnės oro kokybės – pašalinti iš namų viską, kas stipriai kenkia patalpų oro kokybei. Tai gali būti lengva, bet gali būti ir nelengva. Pavyzdžiui, jei namuose yra valymo priemonių, dažų ar kitų cheminių medžiagų, paprasčiausiai perkelkite jas į garažą, o ne į pagrindinę gyvenamąją erdvę.

Įsileiskite į namus daugiau šviežio oro

Tačiau Mannas sako, kad pagerinti oro kokybę namuose gali būti taip pat paprasta ir greita, kaip atidaryti vėdinimo langus. Kartais tai ne visada praktiška, priklausomai nuo oro sąlygų, drėgmės, užterštumo, žiedadulkių kiekio ir kitų vietinių veiksnių lauke. Tačiau, jei tik galite, kai tik pajusite, kad oras viduje yra prirūkytas, tiesiog trumpam atidarykite langą ir įsileiskite šviežio oro!

Atnaujinkite savo vėdinimo sistemą

ŠVOK specialistai pastebi, kad šiuo atveju idealiai tinka vėdinimo sistema, kuri gali efektyviai paskirstyti orą namuose, kuomet nenaudojate šildymo ar kondicionieriaus. Kai kurie oro vėdinimo sistemos kas valandą 20 minučių paleidžia patalpų ventiliatorių, o kiti gali leisti ventiliatoriui veikti nuolat sumažintu greičiu, kad būtų užtikrintas nuolatinis oro srautas. Jei turite išmanųjį termostatą, kai reikia papildomos cirkuliacijos, ventiliatorių galite įjungti rankiniu būdu iš savo telefono.

Paleiskite vonios arba virtuvės ištraukiamuosius ventiliatorius

Vonios ar virtuvės ištraukiamojo ventiliatoriaus paleidimas gali skambėti ekstremaliai (ir galbūt šiek tiek erzinti, nes garsas gali būti erzinantis), tačiau šis veiksmas gali padėti pagerinti patalpų oro kokybę, nes iš namų pašalina užsistovėjusį, drėgną orą.

„Ši funkcija nuolat ištraukia orą iš namų ir taip įsiurbia šviežią orą, kad jį pakeistų”, – sakė Woodas. Jei nenorite nuolat įjungti ištraukiamojo ventiliatoriaus, sutelkite dėmesį į tai, kad jis būtų įjungtas papildomoms 20 minučių po dušo arba tada, kai namams reikia gaivos.

Prižiūrėkite oro sausintuvą

Drėgnas oras gali būti puikus patalpų oro kokybei, tačiau per didelis gero dalyko kiekis gali turėti priešingą poveikį. Idealiu atveju norėtumėte palaikyti 30-50 proc. santykinę patalpų drėgmę.

„Rūpinkitės savo oro sausintuvu, palaikykite jį švarų ir veikiantį visą drėgną sezoną jūsų vietovėje”, – sakė Woodas. Pavyzdžiui, šiaurės rytuose būtų tikslinga nuo balandžio iki spalio mėnesio; floridiečiams būtų protinga sausintuvus paleisti visus metus, kad pašalintų lipnų orą.

Žiemą pridėkite drėgmės

„Palaikydami namuose idealų drėgmės lygį, galėsite palaikyti sveiką oro aplinką. Vasarą jums greičiausiai reikės į pagalbą pasitelkti oro sausintuvą. Tačiau drėkintuvas naudingas ir žiemą, kai oras paprastai būna sausas. Taigi, nesvarbu, ar drėgnas oras tiekiamas nešiojamąja, ar profesionaliai įrengta sistema, rekomenduojama naudoti drėkintuvus, kurie padeda pagerinti bendrą oro kokybę”, – sakė Woodas.

Įsigykite kokybišką oro filtrą.

„Logiška, kad aukštesnės kokybės oro filtrai sulaikys daugiau dalelių. Tačiau problema ta, kad dėl mažesnių dalelių filtras greičiau užsikemša, todėl jį reikia dažniau keisti”, – sakė Woodas.

Jis rekomenduoja keisti oro filtrą maždaug kas 30 dienų (arba, jei turite didesnės talpos filtrą, kas šešis mėnesius). Turėkite atsarginių filtrų, kad jų turėtumėte, kai jų prireiks.

Apribokite kvepiančius daiktus

Nenorime jums to sakyti, bet Mannas sako, kad jūsų mėgstamos kvapiosios žvakės, oro gaivikliai, difuzoriai ir kt. gali prisidėti prie prastos oro kokybės jūsų namuose. Kai kuriuose kvapniuose produktuose yra kenksmingų lakiųjų organinių junginių (LOJ), tokių kaip formaldehidas, benzenas ir toluenas, kurie gali būti pavojingi jūsų sveikatai.

Per didelis kenksmingų LOJ poveikis gali sukelti galvos skausmą ir akių, nosies ir gerklės dirginimą. Daugelyje valymo, dezinfekavimo, kosmetikos, nuriebalinimo ir mėgėjiškų produktų taip pat yra LOJ. Jei įmanoma, venkite šių produktų, o jei negalite, pasirūpinkite, kad namai būtų gerai vėdinami.

Įsigykite kambarinių augalų

Oras filtruojantys kambariniai augalai yra ne tik puikus būdas suteikti gyvybės ir vizualinio įdomumo bet kuriai erdvei – jie taip pat gali padėti padidinti deguonies kiekį namuose ir išvalyti orą. Jie tai daro padėdami filtruoti teršalus, kurie patenka iš jūsų namų vidaus.

„Kai kurie augalai gali filtruoti kenksmingas chemines medžiagas ir lakiuosius organinius junginius iš medienos, valymo priemonių, baldų, šiukšlių, kilimų, gamtinių dujų ir kt.”, – sakė Dakota Hendrickson, viena iš Kanzaso mieste (Mo) įsikūrusios filtravimo technologijų bendrovės „Filti” įkūrėjų.

Patikrinkite savo oro kanalus

„Oro kanalų švara yra svarbi oro kokybei jūsų namuose. Kai kurie dažni požymiai, kad oro kanalus reikia išvalyti, yra matomos ant kanalų ar baldų susikaupusios dulkės ir padažnėję alergijos paūmėjimai”, – sakė Hendricksonas.

Kadangi šiam darbui atlikti reikia sudėtingos valymo įrangos, geriausia šį darbą patikėti profesionalams. Tuo tarpu būtinai išvalykite ir nuvalykite dulkes nuo visų registrų ir grotelių.

Patikrinkite maisto ruošimo angas

Nesvarbu, ar virtuvėje turite gartraukį, ar mikrobangų krosnelę su anglies filtru virš kaitlentės, įsitikinkite, kad ventiliacijos angos veikia ir kad reguliariai valote jas ir filtrus. Tai ypač svarbu, jei turite dujinę viryklę, nes įjungus degiklius į orą gali išsiskirti anglies monoksidas.

Reguliariai valykite savo namų grindų dangą

Kilimai ir kilimėliai suteikia namams jaukumo, tačiau jie taip pat yra pagrindinis augintinių pleiskanų, purvo, žiedadulkių ir kitų dalelių, kurios gali būti pakeliamos kiekviename žingsnyje, kaupimosi šaltinis. Įsitikinkite, kad juos reguliariai valote, kad sumažintumėte jų sankaupas”, – sakė Hendrickson. Savaime išsivalantys dulkių siurbliai-robotai puikiai tinka tiems, kurie ieško mažai priežiūros reikalaujančio varianto.

Taip pat galite apsvarstyti galimybę įvesti namų ūkyje draudimą avėti batus, kad dar labiau išvengtumėte kaupimosi. Alergiškiems žmonėms taip pat pravartu pereiti prie alternatyvių pūkų, pavyzdžiui, antklodžių ir vėsinančių pagalvių, kad sumažėtų galimų alergenų.

Kai tik galite, oro taršą sukeliančius „pasidaryk pats” projektus vykdykite lauke.

Dėl kai kurių kasdienių darbų ar mėgstamų pomėgių gali pablogėti oro kokybė jūsų namuose. Šlifavimas, dažymas, dažų nuėmimas ir net maisto gaminimas gali pripildyti jūsų namus daugybe teršalų.1 Kai galite, perkelkite šiuos „pasidaryk pats” projektus į lauką. Jei negalite projekto perkelti į lauką, atidarydami langus užtikrinkite geresnį namų vėdinimą.

Exit mobile version