Tiek dušas, tiek vonia gali būti sveika higienos rutinos dalis. Tačiau ar yra vienas jums naudingesnis prausimosi būdas?
Atsakymas: taip! Na, iš dalies.
Vonios puikiai tinka tam tikriems tikslams. Dušai geriau tinka kitiems tikslams. Jums tinkamas kūno valymo būdas priklauso nuo to, ko ieškote.
Apžvelkime vonių privalumus, dušų privalumus ir atvejus, kai akivaizdu, kad vienas jums tinka labiau nei kitas.
Ar duše, ar vonioje esate švaresni?
Pirmiausia atkreipkime dėmesį į tai, kas akivaizdu: duše švariau nei vonioje. Jei jums svarbiausia rasti būdą, kaip kruopščiai nuvalyti visą kūną, dušas yra geriausias būdas.
Dušai tolygiai paskirsto vandenį ant kūno ir užterštą vandenį nuvalo nuo akių. Kai prausiatės po dušu, vanduo efektyviai susimaišo su ant kūno esančiu muilu, kad išskaidytų prie odos prilipusį aliejų, purvą ir prakaitą. Tada vanduo, kuriuo buvo valomas kūnas, greitai nuteka į kanalizaciją.
Vonios pranašumai prieš dušą
Dušai gali būti tinkamesni kūnui valyti, tačiau tai nereiškia, kad vonios neturi savo paskirties.
Vonios puikiai atpalaiduoja raumenis, stimuliuoja nervų sistemą ir švelniai šveičia odą. 2018 m. paskelbtame skerspjūvio tyrime nustatyta, kad dalyviai, kurie kasdien maudėsi panardinti į šiltą vandenį, patyrė mažiau nuovargio, streso ir depresijos. Nors tai buvo nedidelis, ribotas tyrimas, kuriame dalyvavo tik 38 dalyviai, rezultatai buvo įtikinami.
Taip pat svarbu ir tai, kad vonios yra puiki daugybės sveikatai naudingų ingredientų pristatymo sistema. Naudingų vonių rūšys yra šios:
Sitz vonios skatina gijimą
Sėdėjimas šiltame vandenyje, kuris siekia tik klubus ir sėdmenų apačią, vadinamas sėdimąja vonia. Sitz vonia yra puiki naminė priemonė, skatinanti tarpvietės gijimą po gimdymo. Ji taip pat gali būti naudojama gydant:
- hemorojų;
- niežėjimą;
- dirginimą
Avižinių dribsnių vonia malšina uždegimą
Avižinių dribsnių vonia gali būti naudojama egzemos ir psoriazės simptomams palengvinti, odos paraudimui ir uždegimui nuraminti.
Aromaterapinės vonios atpalaiduoja protą ir kūną
Vonią su keliais lašais eterinių aliejų galima naudoti protui nuraminti ir pavargusiems raumenims nuraminti. Ypač atpalaiduojančiai veikia levandos ir eukaliptai.
Vonios nuo peršalimo ir gripo padeda pasijusti geriau
Šilta vonia su vandeniu ant krūtinės gali padėti jei kovojate su peršalimu ar gripu. Kai sergate, vonia gali padėti sumažinti užsikimšimą, sumažinti karščiavimą ir atpalaiduoti skaudančius raumenis.
Dušo, o ne vonios privalumai
Maudymasis duše taip pat turi tam tikrų privalumų, kurių nereikėtų pamiršti. Karštame duše susidaro garai ir šiluma, kurie gali nuraminti raumenis ir išlaisvinti toksinus, o vėsesnis dušas gali padėti sudeginti riebalus ir sustiprinti imunitetą.
Kontrastinis dušas gali sustiprinti jūsų imuninę sistemą
Maudymasis duše, ypač šaltame duše, gali sustiprinti jūsų imuninę sistemą. 2016 m. atliktas tyrimas „Patikimas šaltinis” parodė, kad karšto ir šalto dušo procedūros, kurių metu pradedama nuo karšto vandens, o po to jo temperatūra sumažinama, suaugusiems žmonėms per metus prireikė mažiau ligos dienų.
Po dušu gali švytėti plaukai ir oda
Prausimasis po dušu gali pagerinti kraujotaką po oda, kuri dar vadinama kraujagyslių susitraukimu. Tai gali stimuliuoti galvos odos kraujotaką, pagerinti plaukų išvaizdą ir paskatinti sveikos odos švytėjimą.
Šaltas dušas gali padėti gydyti depresiją
Buvo pasiūlyta, kad dušas, kuris prasideda nuo drungnos temperatūros ir yra reguliuojamas taip, kad palaipsniui taptų šaltesnis, stimuliuoja jūsų nervų sistemą, skatina endorfinus ir padeda pagerinti depresijos simptomus.
Ar turėčiau maudytis vonioje, ar po dušu?
Nuo jūsų asmeninės higienos prioritetų turėtų priklausyti, ar maudysitės vonioje, ar duše.
Jei jus domina atsipalaidavimo skatinimas, nuovargio mažinimas ir lėtinio skausmo gydymas, vonia gali būti tinkamas pasirinkimas.
Jei jums svarbiau efektyvus kasdienis apsivalymas, dušas gali būti geresnis pasirinkimas. Dušu taip pat galima sustiprinti imuninę sistemą, jei paskutines kelias minutes maudysitės įjungę šaltą vandenį.